شهرستان زرندیه

 

این شهرستان در جنوب غربی تهران قرار گرفته و در سالهای اخیر از شهرستان ساوه جدا شد. شهرستان زرندیه با ۴۱۵۰ کیلومتر مربع وسعت و حدود ۸۵۰۰۰ نفر جمعیت سومین شهرستان استان از نظر وسعت و پنجمین شهرستان از نظر جمعیت می‌باشد. دارای مرز مشترک با استانهای تهران، قزوین، همدان، البرز و قم، و با فاصله ۸۰ کیلومتر از پایتخت وآخرین شهرستان استان با فاصله 220 کیلومتر از مرکز استان واقع شده است.  رود شور نام رودی در شمال شهرستان زرندیه است. این رود یکی از بزرگترین رودهای حوضه آبریز دریاچه نمک قم است. این رودخانه که از رشته کوه‌های البرز در نزدیکی قزوین سرچشمه می‌گیرد تا دریاچه نمک در کویر مرکزی ایران امتداد می‌یابد و در نهایت به دریاچه حوض سلطان تخلیه می‌گردد.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان زرندیه در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۷۱۵۳ نفر بوده‌است که از این میان ۲۹۲۷۲ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این شهرستان ۱۷۰۲۵ خانوار دارد مردم مرکز شهرستان (مامونیه) به زبان فارسی با گویش‌های (مامونیه - زرند کهنه - امیرآباد) سخن می‌گویند. زبان بسیاری از مناطق دیگر این شهرستان ترکی است.  


شهر مامونیه

 

مأمونیه مرکز شهرستان زرندیه می‌باشد و فاصلهٔ آن تا شهر اراک ۱۹۵ کیلومتر است. این منطقه توسط راه‌آهن و آزادراه به شهرهای تهران, همدان, قزوین, قم, ساوه متصل است.آب و هوای آن در قسمت‌های شرقی، کویری و از غرب کوهستانی می‌باشد. زبان مردم این شهر فارسی است. در نزدیکی این شهر مکان تاریخی قرار دارد که به نام پینیگرد مشهور است.این مکان در حدود ۳۰۰ سال پیش مرکز این منطقه بوده و تبادلات تجاری در این منطقه انجام می‌شده‌است.این مکان بر اثر سیل از بین رفته و ساکنان آن به مکانهایی از قبیل روستای کریم آباد ، روستای اکبر آباد گلچهره و زرند کهنه مهاجرت کرده‌اند.بقایای این مکان تاریخی قابل مشاهده‌است . بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان زرندیه در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۷۱۵۳ نفر بوده‌است که از این میان ۲۹۲۷۲ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این شهرستان ۱۷۰۲۵ خانوار دارد مردم مرکز شهرستان (مامونیه) به زبان فارسی با گویش‌های (مامونیه - زرند کهنه - امیرآباد) سخن می‌گویند. زبان بسیاری از مناطق دیگر این شهرستان ترکی است.  


معدن آهن مامونیه

نقشه 1/25000 محدوده اکتشافی

 

 

این محدوده در سال 1388 در استان مرکزی و برای اکتشاف ماده معدنی آهن ثبت گردید.

مساحت این محدوده حدود 30 کیلومتر مربع می باشد


موقعیت جغرافیائی و راههای ارتباطی

 

معدن آهن مامونیه در  جنوب اتوبان تهران - ساوه و در فاصله 72 کیلومتری تهران، 25 کیلومتری ساوه و 15 کیلومتری مامونیه قرار گرفته است.

برای دسترسی به محدوده مورد نظر پس از حرکت به سمت ساوه از طریق اتوبان تهران - ساوه به شهر مامونیه و شهرک صنعتی آن در سمت راست جاده خواهیم رسید.

در طرف دیگر جاده راه فرعی وجود دارد که به سمت روستای فرج آباد ختم می گردد. محدوده مورد نظر از ابتدای این جاده شروع گردیده و تا جنوب فرج آباد گسترش می یابد

محدوده مورد نظر حدودا 30 کیلومتر مربع بوده و در کل سال (12 ماه) امکان معدنکاری در آن وجود دارد.


توپوگرافی محدوده

 

توپوگرافی عمده محدوده عبارت است از ارتفاعات متوسطی که تقریبا تمامی محدوده را پوشانده است که بالاترین ارتفاع آن 1510 متر از سطح دریاست.

.


مواد معدنی موجود در محدوده

 

آهن

فلدسپات

کوارتز

دیگر فلزات

.


آنالیز مواد معدنی

برای کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید.